Zde si můžete vložit údaje pro stažení e-booku

Zde si můžete vložit údaje pro stažení e-bookuTaky se vám stává, že začnete něco dělat a skončíte něčím úplně jiným?

Dnes jsem tuto větičku zahlédla na Facebooku. Vybavila se mi slova spolužačky z vysoké školy: „My jsme ráno vyrazily na přednášku, ale nějak jsme skončily na výletě v Děčíně.“ (poznámka: nejkrychlejší trasou to je cca 220 km).  Ano, odchylky od původních směrů mohou být docela dobrodružné. Někdy jsou naopak docela na mrtvici - obvykle v situacích, kdy je třeba dodržet nějaký termín, když na výsledku toho, co máte udělat je závislý někdo druhý, koho nechcete zklamat, když propadnete u zkoušky, když vás opustí partnerka.

Změny záměru můžou být

Docela zábavné a někdy i dobrodružné

Ráda kreslím a sem tam se pokouším i malovat. Mnohdy na témata, na kterých se domluvíme s přáteli přes klub na Fler.cz . V takových případech je skoro žádoucí, aby výsledek ztvárňoval zadané téma. O námětu obvykle docela dlouho přemýšlím, nechávám obrazy, aby se vynořovaly v mojí mysli až přijde pocit, že to jeto správné. Následují dvě tři skici a pak začínám naostro lehounkou kresbou tužkou, potom nanáším první barvy. Stále ještě odpovídají původní představě, ale jak čas pokračuje, tak obraz ožívá.  Postupně přestávám kreslit já a začíná „Něco“ kreslit skrze mě. Vlastně docela drze využívá moje tělo, aby mohlo kreslit. Je to můj Vnitřní Tvůrce.  Na čas ujme nadvlády, vytvoří své dílo a odkráčí odpočívat. Situaci okamžitě využívá dočasně odstavený Vnitřní kritik a začne reptat, že to přeci mělo být jinak. To se ti nepovedlo, jak jsi to původně chtěla, prostě to mělo být jinak!!! Když ho poslouchám příliš dlouho, tak ve mně dokáže vyrobit zklamání nebo alespoň pochybnosti. Naštěstí se obvykle najde někdo, kdo netuší, jaký byl původní záměr a řekne: „Wow, tak tohle mě oslovilo.“

Moje rada:

otevřete se tvůrčímu procesu, důvěřujte svému Vnitřnímu Tvůrci a jeho vedení.

A bavte se u toho!!!

 

Dobrodružné - zábava se občas vytrácí

      Jsem zrozena ve znameních střelce. O střelcích se mimo jiné říká, že vyrážejí věci dělat ještě ve chvíli, kdy netuší, co chtějí dělat.  Zní to trochu nelogicky.

Ale přiblížím vám to:

      Při psaní článku si uvědomím, že mám žízeň a vyrazím do kuchyně pro sklenku vody. Cestou se zadívám svoje zákoutí s keramickými anděly a napadne mě, že kdybych je posunula trochu jinak, tak by to působilo líp. Pustím se do toho. Jo, tohle už vypadá dobře.Ale co jsem to vlastně původně chtěla dělat? Šla jsem se napít. Alou do kuchyně! Cestou v předsíni zakopávám o botu. Rozhodnu se jí dát do botníku. Je tam nějak plno. Možná bych se mohla podívat, které boty už nebudu nosit a odnést je. Jo a udělám to hned, kontejner je nedaleko…Hm, je to báječnej pocit ten srovnaný botník. Co jsem to vlastně chtěla? No, napít se a dopsat článek.

      Podle mého názoru zde svůj úřad přebírá Malý Vnitřní Prokrastinátor. Jemu se prostě některé věci dělat nechtějí, tak ve vhodný okamžik podsune jinou činnost. Obvykle je to taková, kterou jste skutečně neměli v plánu, ale ono se to nějak samo od sebe schumelilo. Zdatným pomocníkem Malého Vnitřního Prokrastinátora je Velký Paret. Paretovo pravidlo určitě znáte. Pokud ne, tak se příležitostně obraťte na strýčka Googla. Ale až později. Velký Paret je váš vnitřní rošťák, který vaši mysl naprosto neomylně směřuje právě na těch 80%, které nevedou k vašemu cíli.

      Obrana je jedna: mít nejen jasno ve svých vizích a cílech dlouhodobých, ale utřídit si, co chcete udělat právě dnes. Nejlepší je to s papírem a tužkou v ruce. Zastánci všech moderních technologií si asi teď pomyslí něco o konzervativních stařenkách. Ale dovolím si připomenout, že i v dnešní době se na prvním stupni základní školy píše do sešitů tužkami, pery, propiskami. Náš mozek je tudíž naučen na přemýšlení s nějakým psacím nástrojem a kusem papíru v ruce.  

 

Moje rada:

Každý den si ujasněte, co chcete, co je důležité, co je třeba dokončit, co se dá odložit. Plánujte s  papírem tužkou v ruce.

 

Ohledně dosahování cílů/plánů existují dva typy lidí

  • ti kteří za svým cílem jdou jako buldoci. Takoví lidé se v případě překážky ptají, jak jinak mohou cíle dosáhnout
  • ti kteří mají tendenci cíle při jakékoliv překážce měnit a upravovat. Prostě si sníží laťku nebo se vzdají úplně

První druhým připadají jako bezohlední sobci nebo kariéristé a druzí připadají prvním jako slaboši.

Když už to není dobrodružství, ale překážka v životě

     To znamená, že tendence ulpívat na dosažení plánů a cílů nebo naopak jejich vzdávání se stane obtěžující a tito lidé se rozhodnou situaci řešit

  • u prvních zkoumám, zda věrnost cíli není spojena s pošramocenu touhou po ocenění a pochvale. Jejich Vnitřní Vůdce nedopustí neúspěch (maximálně v dílčích jednotlivostech), protože by se ukázalo, že má dalšího partnera – Zraněné Vnitřní dítě, které potřebuje být pořád ujišťováno o přízni a lásce.  V takovém případě je člověk uvízne v nepříjemném koloběhu. Sotva dokončí jednu záležitost hned začíná druhou, aby opět mohl získat potlesk, poplácání po ramenou, ocenění od druhých, ujištění o svých kvalitách, talentu, dovednostech. V případě, že si druzí jeho výkonu nepovšimnou, vylezou napovrch nepříjemné pocity Zraněného Vnitřího dítěte. A to bolí. Pro společnost mohou být takoví lidé velkým přínosem. Bývají to velcí dříči. Nejvíce jsem jich ve svém životě poznala ve svém krátkém působení v jedné finančněporadenské společnosti.
  • u druhých bývá přehodnocování cílů spojeno s malou sebejistotou.  Převládá u nich Vnitřní Pochybovač s pocity na to nemám, nezasloužím si to, nemá cenu se snažit, můžu spokojit s něčím jednodušším, levnějším, míň namáhavým.  Přestože Vnitřní pochybovač zdánlivě působí jako slaboch má ve skutečnosti v sobě tolik síly, aby prakticky zlikvidoval vnitřní motivaci a na vybudoval ochranné valy vůči vnější motivaci. I systémy přesvědčení Vnitřního Pochybovače se dají uzdravit, ale dál ho musíte podporovat ve vytvoření návyku  pravidelných malých kroků k naplánovanému cíli.

Moje rada:

Je dobré prozkoumat a uzdravit své systémy přesvědčení a vlivy systémů.

Doporučuju třeba  >>>Akupunkturu pro mysl<<<  nebo systemické konstelace

Zájímá vás osobní vyřešení této a obdobných situací?
 Objednat na konzuletaci se můžete snadno prostřednictvím formuláře vpravo

nebo telefonicky 776 197 526

© Mgr.Jitka Studénková 

Děkuji, že ctíte autorská práva. Kopírovat můžete v plném znění, s aktivním odkazem na tyto stránky www.jitkastudenkova.cz  a včetně této poznámky.Tisknout stránku

"Dělej něco, utíkám ti!!!"
Tvůj život

E-book zdarma
9 tipů a triků pro lepší život

E-book zdarma

Volejte, pište!

Rady, dotazy, objednání

Rady a dotazy

Facebook


      © 2017 - Mgr. Jitka STUDÉNKOVÁ lektorka, autorka a průvodce pro zdraví a pohodu
Digitální obchodník
Zpět nahoru