Tipy a triky pro lepší život (nejen v nouzovém stavu) – 1.díl CHŮZE

Přidáno 19.10.2020
Článek píšu v říjnu 2020, kdy v naší republice je vyhlášen stav nouze z důvodu nebezpečí nákazy novým koronavirem. Nicméně doufám, že přínosný bude i za rok, dva nebo deset, protože drobných i velkých „osobních stavů nouze“ se může vyskytnout neomezené množství. Prostě život je pestrý a přináší nečekané okamžiky radostné i fujtajblové a my na ně musíme reagovat. Docela často se setkávám s tím, že lidé hledají různé techniky, kterými si v náročnějších obdobích mohou pomoci sami. Proto jsem se rozhodla vytvořit malý seriál ,o tom, jak můžeme pomáhat sami sobě, když život není zrovna ideální. Tolik k vysvětlení titulku i k úvodu do malého seriálu.
Na úvod jsem zvolila téma CHŮZE
Nebude to o tom, jak blahodárné účinky má chůze na náš organismus, takových jsou na netu tisíce. Pojďme se spolu podívat, jak můžete „obyčejnou“ chůzi povýšit na super techniku na vyčištění hlavy, jak chůzi využít, když jste právě dospěli do okamžiku „TO MUSÍM ROZCHODIT“.
- když jste naštvaní
- když nevidíte řešení
- když jste bezmocní
- když jste se zasekli v tvůrčím procesu
- když se cítíte zahlceni povinnostmi nebo informacemi
- když cítíte, že potřebujete pauzu
1. Vyrazte na procházku jen tak
Prostě obujte boty a vyrazte. Prvních 5-10 minut jděte volněji pro zahřátí, pak přidejte do tempa. Mělo by být takové, abyste ještě dokázali mluvit, ale už nemohli zpívat. Pokud se zadýcháváte, tak zpomalte, ale nezatavujte.
K mentálnímu uvolnění dochází po 30-40 minutách chůze.
2. Propojte chůzi s rytmickým dýcháním
Spojení chůze a rytmického dýchání můžete použit kdykoliv. Potřebujete k tomu jen bezpečný úsek cesty. Nádech a výdech jsou stejně dlouhé např. na čtyři doby. Jedna doba odpovídá jednomu kroku.
Pokročilejší varianta je, že po nádechu i po výdechu vložíte zadržení dechu o poloviční délce. Např. nádech 4 doby, zádrž 2 doby, výdech 4 doby, zádrž 2 doby. Varianty se zadržením dechu neprovádějte při chorobách srdce a poruchách krevního tlaku.
Při delší chůzi s rytmickým dýcháním můžete zažít až příjemný meditativní stav
3. Projděte se po špičkách
Ne, není třeba, abyste ze sebe dělali baletky a baleťáky. Tuto techniku určitě oceníte pokud máte sedavé zaměstnání. A můžete jí provádět doma i doma v obýváku nebo v kanceláři. Navíc ji kdykoliv můžete zařadit při vycházce.
Postavte se do vzpřímeného stoje a uvolněte se. Propleťte prsty rukou. S nádechem zvedněte paže nad hlavu a protáhněte ve vzpažení celé tělo. Pohled nasměřujte k dlaním. Jděte 50 kroků ve výponu a 50 kroků po patách.
Cvičení aktivizuje, protahuje a uvolňuje celé tělo a povzbuzuje krevní oběh. Posiluje svaly nohou a chodidel.
Pokud vás to bude bavit, zařaďte i pár kroků po vnější straně chodidel a pár kroků po vnitřní straně chodidel.
Tolik malý inspiromat o chůzi. Jestli se vám líbil, napište mi komentář.
A pokud ne? Tak to běžte rozchodit.
Nepodařilo se? Stále vás něco trápí? Je pro vás lepší využít zkušeného průvodce? Osobní nebo on-line konzultaci si můžete domluvit na telefonním čísle 776 197 526
|
Hezký den všem!
Jitka
Tisknout stránku