6+1 důvodů, proč nám chybí energie

Přidáno 28.01.2017

Spíte minimálně 8 hodin denně, během dne odpočíváte  a přesto vám chybí vám pro každodenní fungování energie? Denní únava může mít často velmi překvapivé důvody.  Nalezení skutečného viníka vás možná překvapí, ale stojí za to ho najít!

1. Vynecháváme snídani

Vynechaná snídaně bývá jednou z hlavních příčin nedostatku energie během dne.  První jídlo dne ovlivňuje schopnost koncentrace a celkovou mentální kondici. Jestliže snídani odbudeme, schopnost koncentrace i mentální kondice výrazně poklesne. Hlavním palivem mozku je glukóza. V případě absence snídaně je jí v krvi nedostatek a nemůžeme nefungovat na 100 %. Zdravá snídaně by měla obsahovat komplexní sacharidy a bílkoviny, které udrží stabilně vyšší hladinu krevního cukru v krvi a po nočním půstu dostatečně zásobí tělo stavebními látkami. Důležitou roli mají i zdravé tuky, které pomáhají při spalování tuků přes den. Dobrou a kvalitní snídaní člověk nastartuje svůj metabolismus a pak i během dne více spálí. Zdravá snídaně dodá energii a pomůže ke štíhlejší postavě.


 
2. Šetříme s vodou

Šeřit zdroje vody je určitě chválihodné, ale určitě bychom neměli šetřit tak, že budeme málo pít. Nedostatečný příjem tekutin bývá dalším viníkem nedostatku energie. Už malá dehydratace se  projeví zpomalením cirkulace krve, tím jsou následně ochuzeny o kyslík svaly o palivo - kyslík, pociťujeme malátnost a potřebu odpočinku. Dále se zvyšuje riziko vzniku infekcí močových cest, ledvinových kamenů či dokonce mrtvice. Voda lidskému organismu zajišťuje přísun energie, vitaminů, minerálů a dalších živin a přitom z nich odplavuje odpadní látky a toxiny. Snažte se denně vypít alespoň 2,5 litrů tekutin.

 

 3. Příliš mlsáme

Mnoho z nás případě pocitu vyčerpání s oblibou sáhne po sušenkách, tabulce čokolády či jiné sladkosti.  Ty ovšem obsahují jednoduché cukry, které dodají sílu a energii jen krátkodobě. Poté organismus zaznamená pocit malátnosti a únavy, kterou způsobuje přebytek inzulinu v těle. Chcete-li překonat únavu a máte chuť na sladké, volte raději celozrnné pečivo s trochou arašídového másla nebo  čerstvé ovoce popřípadě i sušené ovoce. A nezapomeňte dostatečně zapít vodou! Pokud si dopřejete kousek čokolády, dejte přednost značce s vysokým obsahem kakaa.

 

4. Málo spíme

Kvalitní a zdravý spánek je základ dobrého odpočinku. Pouze jeho dostatečná délka nám ovšem nezaručí, že vstaneme plní energie. K tomu jsou zapotřebí i vhodné podmínky: kvalitní matrace, vzdušné ložní prádlo, vhodná teplota to budou pro začátek. Dále v ložnici zajistěte co největší tmu. Před spaním se vyhněte kávě, pravému čaji a modrému světlu (monitory, televize) Doporučuje se rychlá koupel v chladnější vodě. Teplotní propad pomůže k lepšímu spánku.  Můžete si dát svačinku bohatou na protein (proteinový koktejl, nízkotučný tvaroh) – především pokud jste večer věnovali cvičení nebo sportu. Před spaním na nic nemyslete, zapomeňte na chvíli na starosti všedního dne. Ke zklidnění použijte některé relaxační cvičení.


 
5. Máme špatné držení těla

Pokud máme špatné držení těla například díky jednostrannému pracovnímu zatížení,  všechny svaly, klouby a vazy musí pracovat mnohem intenzivněji a na udržení postoje vynakládáme více energie, než když stojíme správně. Při  správném postoji máme v jedné rovině ucho, rameno, kyčel a kotník.  Hlava je zpříma, bradu lehce tlačíme vzad, ramena dozadu. Bříško je zpevněné, ale jen tak, abychom neomezovali dýchání, pánev lehce podsazená a uvolněná kolena. Chodidla jsou zatížená po rovnoměrně po celé ploše, zatížení obou nohou je stejné.


 
6. Jsme chodící odpadkový koš

Únavu během dne mohou způsobovat i léky, které pravidelně užíváte. Za únavou mohou stát  vedlejší účinky léčivých látek nebo zatížení organismu pomocnými látkami, které pomáhají léčivé látky zpracovat do lékové formy. Zvlášť pokud užíváme více léků najednou, je vhodné  po konzultaci s lékařem množství léků co nejvíc omezit a využít  přírodní cestu. Dalším zdrojem  tělo zatěžujících látek je strava. Kdo se naučí sledovat složení potravin v obchodě a vytřídí vše, co je přesolené a z valné části chemické a různě podivné (např.obsahující separáty a jiné divnosti), vyhrává. Tělo je dále třeba očistit od zátěží, které jsme si nastřádali v minulosti a které se do těla dostávají i nyní běžnými cestami (strava, dech, vstřebávání pokožkou,…) - jde kromě uvedených lékových zátěží to budou pesticidy, těžké kovy, zátěž po očkování, zátěže po očkování, metabolity,… Vyzkoušejte třeba detoxikaci podle dr.Josefa Jonáše (přípravky Joalis). Je to velmi propracovaný systém. Vyškolený poradce vám doslova ušije detoxitační program na míru. Velmi dobrý systém je taky Diochi a určitě existují i další.

 

7.  Třešnička na dortu – zloděj energie v naší hlavě

Ten největší požírač energie sídlí v naší hlavě. Jsou jimi emocionální stavy spojené s pocity beznaděje, bezmoci, emocionální únava, stavy, kdy se cítíme osamoceni, ztraceni,bezcenní, bez lásky nebo zahanbeni. Pro tyto stavy je nedostatek energie typický a je úzce spojen s  pocitem oběti. Díky této kombinaci může být obtížné se zvednout a udělat něco pro změnu. Cesta ven je pro někoho jednoduchá, pro druhého náročná a určitě pro všechny zcela individuální.


Nicméně společné rysy má:

 

© Mgr.Jitka Studénková 

Děkuji, že ctíte autorská práva. Kopírovat můžete v plném znění, s aktivním odkazem na tyto stránky www.jitkastudenkova.cz  a včetně této poznámky.

 

 Tisknout stránku

"Dělej něco, utíkám ti!!!"
Tvůj život

E-book zdarma
9 tipů a triků pro lepší život

E-book zdarma

Volejte, pište!

Rady, dotazy, objednání

Rady a dotazy

Facebook


      © 2017 - Mgr. Jitka STUDÉNKOVÁ lektorka, autorka a průvodce pro zdraví a pohodu
Digitální obchodník
Zpět nahoru