Zde si můžete vložit údaje pro stažení e-booku

Zde si můžete vložit údaje pro stažení e-booku„A poradíte mi ještě, jak mám zastavit myšlenky?“

Přidáno 10.02.2016

zeptala se mě odcházející klientka ve dveřích. „Mně to v té hlavě šrotuje od rána do večera. Až z toho bývám unavená.“ Nakonec jsme se znovu posadily a uvařily s kafíčko, abychom vše rozebraly.

Při rozhovoru se ukázalo, že ve většině případů jde o pouhou přemíru myšlenek, nikoliv o tzv. psychologickou ruminaci, kdy vytváříme nejrůznější katastrofické scénáře o konci partnerského vztahu, o konci podnikání nebo rovnou života  nebo omíláme stále dokola, co jsme měli říct a neřekli, co řekli a měli raději, co nám kdo udělal, aby nás naštval nebo nás ponížil. Ale moje klientka k tomuto stavu měla velmi dobře našlápnuto.

Zavzpomínaly jsme přitom i na  pohádky. Pamatujete na Vančurova Kubulu a Kubu Kubikulu? Malý medvídek se v ní tak dlouho zabývá svými strachy až z nich vyroste strašidlo Barbucha a pronese zcela zásadní větu: „ Když jste si mě vymysleli, tak se o mě starejte.“

Ano, moc myšlenek je veliká.

Abychom nakonec kolem sebe neměli celou ZOO strašidýlek vyžadujících nekonečnou pozornost, sestavily jsme společně s klientkou přehled několika použitelných technik pro její situaci.

Tady jsou i pro vás

Začínáme od těch nejpřirozenějších, nejdostupnějších.

1.  Dělejte to, co děláte rádi a s vášní

Běžte si zaběhat, na skleničku, zničte tělo v posilovně, naložte se do vany, zavřete se na víkend na samotku a malujte, cvičte na klarinet, věnujte se sexu,… prostě dělejte cokoli, co je pro vás zábavné a přináší vám příjemné pocity.

Výhoda: snadno dosažitelné, potěšení z činnosti

Nevýhoda:

 • pravděpodobně vám tyto postupy už selhaly, proto se pídíte po dalších možnostech, jak zklidnit svoji mysl
 • Možná si pro tyto činnosti nedokážete vyčlenit dostatek času
 • V období nenálady, starostí nebo depresí často nestačí vůle k tomu, abychom zvedli zadek ze židle a pustili se do činnosti nebo když se k ní přeci jen vyštveme, tak se původní stav rychle vrátí.

Pokud s těmito postupy nevystačíme, pak je třeba v nich pokračovat  a přidat cílenější nástroje

2.  Choďte, tancujte, zpívejte (dynamické meditace a koncentrační cvičení)

Rytmické dýchání při chůzi

Příjemná technika uvolňující tělo i mysl. Vlastně patří mezi jógové dechové techniky.

Najděte si dostatečně dlouhý chráněný úsek nejlépe na pevné rovné cestě a vyšlápněte. Slaďte svůj dech s rytmem chůze. Nadechujte se na čtyři doby (jeden krok = jedna doba), vydechujte na čtyři doby.

Pokud vám nevyhovuje rytmus, můžete zvolit kratší nebo delší.

Rovněž je možné po nádechu i výdechu zařadit zadržení dechu. V případě rytmu na čtyři doby, to může být zádrž na 1 - 4 doby.

!Zádrže se nedoporučují při onemocnění srdce a vysokém tlaku.!

výhoda: kromě zklidnění myšlenek docílíte i vitalizace plic a spálíte nějakou tu kalorii

nevýhoda:

 • někdy je náročnější najít vhodný terén

Dynamické meditace

Dynamické meditace jsou pokročilejší technikou. Přitom jsou vhodné i pro začátečníky.

Obvykle v sobě zahrnují několik fází zahrnujících pohyb/tanec/zpěv. V závěru to jsou fáze pouhého pozorování svých pocitů a úplného zlidnění.

Je dobré provádět několik dní po sobě a ve skupině. Pro jednotlivé typy dynamických meditací se používá speciální muzika.

výhody:

 • možnost velkého uvolnění i pro začátečníky bez zkušeností
 • jsou vhodné i pro ty, kteří potřebují akci, pohyb

nevýhody:

 • jsou potřeba nahrávky přeskně k jednotlivým typům meditací
 • zpčátku potřeba vedení někoho zkušeného

 

3.  Zastavte se (koncentrační a relaxační cvičení)

Tak tady už přestávají jakékoli výmluvy na nedostatek času nebo či cokoli jiného. Těchto technik je celá řada. Jsou vesměs nenáročné na čas a potřebné vybavení.

Provádíme je obvykle vleže nebo vsedě – vždy tak, aby byla vzpřímená páteř (zkřížený sed nebo rovný sed na židli)

koncentrační cvičení

Mysl je upřena pouze na jeden předmět

Koncentrace na bod – oči upřete do jednoho bodu a soustředěně na něj „zírrejte“.  Bodem může být namalovaný puntík, skvrna na stěně nebo střed mandaly.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncentrace na dech – vleže nebo v sedě pozorujte buď pohyby hrudníku při nádechu a výdechu nebo se koncentrujete na pocity proudění, chladu a tepla proudu vzduchu v nosních dírkách

Koncentrace na plamen svíčky – svíčku umístěte do výše očí a sledujte její plamen. Setrvávávejte bez hodnocení popisování, pouze vnímejte. Po pěti až deseti minutách zavřete oči a co nejdéle sledujte přetrvávající obraz

relaxační cvičení

Velmi často jsou prováděna vleže na zádech. Uvolněním napětí v těle dochází i k uvolnění mysli, omezení až zastavení myšlenek

22-bodová relaxace - jedna z velmi častpoužívaných. Každou část těla procíťe a snažte se odstranit případné napětí. Setrvávejte pozornosti jen několik vteřin a celé tělo procházejte od špiček nohou až k hlavě. Postup podle potřeby opakujte.

Kontrastní relaxace - každou část těla postupně maximálně napněte a následně uvolněte. Pokaždé proveďte provedeme třikrát po sobě. Začínáme u dolních končetin, pokračujeme přes horní, pánev, hýždě, trup, krk a hlavu. Nakonec napneme a uvolníme celé tělo. A na závěr se i zašklebit můžete.

výhody: malé nároky na čas a prostor

nevýhody:

 • pro hlubší uvolnění je potřeba nácvik a časté provádění
 • zpočátku se může objevit naprostý gejzír myšlenek - vydržte, je to normální jev
 • při akutních psychických problémech není dobré tato cvičení provádět.

Tolik několid dostupných technik, které vaším mozkům pomohou přepnout do modu spokojenějšího myšlení. Chcete-li důkladnější a hlavně trvalou změnu, pak je třeba systematicky pracovat na svém osobním rozvoji ve spolupráci s odborníkem (koučem, mentorem, terapeutem A4M, kineziologem)

V roce 2016 máte možnost pravidelných setkání s dynamickými meditacemi vždy třetí středu v měsíci v Nadačním domě J.Plívy, nám. Míru 80. Tak se stavte. Jste vítáni.

klikněte pro více informací

 

© Mgr.Jitka Studénková 

Děkuji, že ctíte autorská práva. Kopírovat můžete v plném znění, s aktivním odkazem na tyto stránky www.jitkastudenkova.cz  a včetně této poznámky.

 

 Tisknout stránku

"Dělej něco, utíkám ti!!!"
Tvůj život

E-book zdarma
9 tipů a triků pro lepší život

E-book zdarma

Volejte, pište!

Rady, dotazy, objednání

Rady a dotazy

Facebook


      © 2017 - Mgr. Jitka STUDÉNKOVÁ lektorka, autorka a průvodce pro zdraví a pohodu
Digitální obchodník
Zpět nahoru